Az első gyermek nem volt probléma – néhány hónap próbálkozás után már örülhetett is a pozitív terhességi tesztnek. Most szeretnének kisgyermeküknek egy testvért ajándékozni, de egyszerűen nem sikerül. Nincs ezzel egyedül, ezt a problémát másodlagos meddőségnek nevezik, és egyre több párt érint. Melyek lehetnek ennek az okai, és milyen lehetőségek állnak rendelkezésre?
Mi a másodlagos meddőség, és mikor érdemes róla gondolkodni?
Másodlagos meddőségről akkor beszélünk, ha egy pár már rendelkezik egy vagy több gyermekkel, de a további gyermekvállalási próbálkozás több mint egy éve sikertelen. Olyan párok esetében, ahol a nő idősebb 35 évnél, ez az időszak hat hónapra rövidül. Ez a probléma nagyon frusztráló lehet a párok számára, mivel gyakran feltételezik, hogy ha egyszer már gond nélkül sikerült teherbe esni, másodszorra sem lesz gondjuk a gyermekvállalással.
Mik a másodlagos meddőség okai?
A másodlagos meddőségnek számos különböző oka lehet, amelyek mind a nőket, mind a férfiakat érinthetik. Még akkor is, ha egy pár már sikeres terhességet élt meg, előfordulhatnak egészségügyi változások a partnerek állapotában, amelyek befolyásolhatják a jövőbeli termékenységet.
Másodlagos meddőség nőknél
A nőknél gyakran az életkor a fő ok, mivel az életkor előrehaladtával csökken mind a petesejtek száma, mind a minősége. Hormonális változások is felléphetnek, mint például a pajzsmirigy működésének romlása vagy a prolaktinszint emelkedése, amelyek befolyásolhatják a termékenységet. „A másodlagos meddőség oka lehet a méh és a petevezetékek károsodása is, például korábbi szülések, császármetszés vagy műtétek után keletkezett hegek miatt” – teszi hozzá Veselá, és megjegyzi, hogy az életmód romlása is felelős lehet a második terhesség nehézségeiért. Ilyenek lehetnek a stressz, a túlsúly, a kóros soványság és az egészségtelen szokások, például a dohányzás vagy a túlzott alkoholfogyasztás.
Másodlagos meddőség férfiaknál
A másodlagos meddőség azonban nem csak női probléma. A férfiaknál is hozzájárulhat az egészségtelen életmód a sperma minőségének romlásához. Oka lehet továbbá sérülés vagy az életkor. „Bár kevésbé esik szó róla, a férfiak életkora is fontos szerepet játszik a termékenység szempontjából. Az életkor előrehaladtával ugyanis csökken a spermiumok mozgékonysága, minősége és száma, valamint növekednek a genetikai mutációk a spermiumokban” – magyarázza az orvosnő. Az okok közé tartozhat a tesztoszteronszint csökkenése is, amely befolyásolja a spermiumtermelést és a férfi általános termékenységét. Előfordulhat az is, hogy a férfi átesett valamilyen fertőzésen, amely károsította a reproduktív szerveket és befolyásolta a termékenységet.
Diagnózis és mikor érdemes orvoshoz fordulni
Ha a további gyermekvállalási próbálkozásai több mint egy éve (vagy hat hónap, ha a nő 35 évnél idősebb) sikertelenek, ne habozzon meddőségi szakemberekhez fordulni. A vizsgálatokat és a későbbi kezelést nem érdemes halogatni, mivel az idő döntő szerepet játszhat.
A nőket kismedencei ultrahangvizsgálat, nőgyógyászati vizsgálat, hormonprofil-vizsgálat, beleértve a pajzsmirigy-vizsgálatot, genetikai vizsgálat és indokolt esetben immunológiai vizsgálat és fertőző betegségek vizsgálata várja. „Az egyik első lépés, amelyet minden nőnek meg kell tennie, az AMH-teszt, amellyel meghatározzuk a petesejtek tartalékát.”
Férfiaknál az első lépés a spermavizsgálat, azaz az ejakulátum mikroszkópos elemzése. Vizsgálják az ejakulátum térfogatát, a spermiumok koncentrációját és a spermiumok teljes számát. Fontos még a spermiumok mozgékonysága, alakja, pH-értéke és életképessége. A spermiogram eredményeit összehasonlítják a referenciatartományokkal, és ezek sok fontos információval szolgálhatnak a meddőség okairól. A férfiaknak is genetikai vizsgálatokon és indokolt esetben további vizsgálatokon kell átesniük.
Ha Önnek is problémái vannak egy újabb gyermek megfogantatásával, ne habozzon szakértőinkhez fordulni. Készen állunk, hogy segítsünk Önnek Brünni és Ostravai klinikáinkon.