A meddőség nagyon sok pár számára jelentős kihívást jelent, amely nemcsak a testet, hanem a lelket is megterheli. A mai orvostudomány sok hatékony módszert, eljárást és technikát kínál a meddőségkezelés terén, de a legtöbb szakember más, kiegészítő módszer mellett is leteszi a voksát. Ezek közé tartozik a fizioterápia is. A termékenység-támogatásra fókuszáló fizioterápia egyre nagyobb tért hódít köszönhetően annak, hogy bizonyítottan növeli a természetes, spontán terhesség kialakulásának esélyét és az IVF-kezelések eredményességét is.
Hogyan segíti a fizioterápia a termékenységet?
A fizioterápia több szinten is jótékonyan befolyásolja a szervezet reprodukciós képességét. A célirányú tornagyakorlatok és a kismedence területére és az ágyéki gerincszakaszra irányuló terápia egyrészt vérkeringés-serkentő hatással bír, másrészt az adott testrészek ellazulását eredményezi, ami optimális feltételeket teremthet az embriók beágyazódásához és segít megőrizni, illetve visszaállítani az általános reproduktív egészséget.
A kismedence vérkeringésének javítása
A kismedencében található szervek vérellátásnak fokozása kulcsszerepet játszhat a termékenység elősegítésében. A jobb vérkeringés hozzájárulhat a szövetek táplálásának és oxigénellátásának feljavításához, ami fontos szerepet játszik egyrészt a nő reprodukciós egészségében, másrészt a méhnyálkahártya megfelelő növekedésében és fejlődésében, vagyis az embrió befogadásában.
Az izomfeszültség feloldása
A kismedence vagy az ágyéki gerincoszlop tájékán jelen lévő izmok befeszülése akadályozhatja a testben zajlódó természetes folyamatokat, mint például a kismedence vérkeringését és megfelelő mobilitását. A kismedencére és az ágyékra összpontosító tornagyakorlatokat magában foglaló fizioterápia segíthet abban, hogy feloldja ezeket a feszültségeket, ami a szakértők szerint ellazulást és a hormonháztartás egyensúlyának javulását eredményezi.
Stresszkezelés
A fizioterápia gyakran alkalmaz relaxációs technikákat, amelyek nagyban segítenek felülkerekedni a meddőség okozta lelki terhelésen. A stressz az egyik olyan tényező, amely káros hatással lehet a termékenységre, és a fizioterápia részeként alkalmazott relaxációs technikák csökkenthetik a stresszhormonok szintjét és hozzájárulhatnak a beteg általános jóllétéhez.
Hogyan használható a fizioterápia az IVF-kezelésben?
A fizioterápia „támogató” szerepet játszhat az IVF-kezelés egyes lépései során. Ezen lépések mindegyike a szervezetre nézve megerőltető és a megfelelően felállított fizioterápia felkészítheti a testet az IVF-kezelés minden fázisára.
Felkészülés az IVF-kezelésre
A lombikprogramra való felkészülés elsősorban a test egészségének optimalizálást foglalja magába. Azon fizioterápiás technikák, amelyek a kismedence helyes helyzetét segítik elő, jótékonyan befolyásolják az anyaméh pozícióját és segítenek megfelelő közeget létrehozni az embrió beültetéséhez.
Stimuláció
A hormonális stimuláció közben a fizioterápia segíthet megbirkózni a nem kívánt mellékhatásokkal, amilyen például az alhasi diszkomfort érzése. Az ellazulásra fókuszáló gyengéd technikák segíthetnek a beteg kényelmetlenség vagy kellemetlenség érzetének csökkentésében és a fizikai leterhelés átvészelésében.
Embriótranszfer
A beültetés napján a fizioterápia segíti ellazítani az izmokat és optimalizálja a vérkeringést. Néhány nő szerint a fizioterápia után sokkal nyugodtabbnak érzik magukat és fogékonyabbak a testükre.
Mely fizioterápiás módszerek a legmegfelelőbbek?
A leggyakrabban javasolt termékenység-támogató technikák közé tartozik a kismedence mobilizálása, az ágyék relaxációs gyakorlatai és a medencefenék izmainak erősítése.
A medence mobilizálása és ellazítása
A medence tájékára összpontosító kíméletes mobilizáló és nyújtó gyakorlatok feljavítják a vérkeringést és ellazítják az izmokat. Különböző jóga és pilátes gyakorlatokról van szó, amelyeket kifejezetten terhességet tervező vagy IVF-kezelésben részesülő nők számára alakítottak ki.
A medencefenék megerősítése
A medencefenék erős és egészséges izomzata kulcsfontosságú szerepet játszik a reproduktív szervek megfelelő működésében, de segíthet a terhesség és a szülés optimális lefolyásában is.
Mit javasolnak a szakemberek?
Azon nők tapasztalatai, akik a fizioterápiát beiktatták a kezelés folyamatába, megerősítik, hogy ez a módszer kedvezően befolyásolja a kezelést. Jana, egy Brno-i páciens, erről így számol be: „Több hónapos sikertelen próbálkozás és egy sikertelen IVF-kezelés után elkezdtem rendszeresen fizioterápiára járni. Elsősorban a medencefenékre és az ágyék tájékára összpontosítottunk. Amikor teherbe estem, tudtam, hogy a kezelés ilyen módon történő segítése jó lépés volt.”
„Azoknál a betegeknél, akik fizioterápiára érkeznek és teherbe szeretnének esni, mindig komplex terápiát alkalmazunk. Próbáljuk megoldani úgy a testi, mint a lelki problémákat, mivel ezek nagy mértékben befolyásolják egymást. Központunkban elsősorban az ún. Mojžíšová terápiát alkalmazzuk, amely a vegetatív idegpályák mentén feloldja a görcsöket, hatással van a méhre, méhnyakra, hüvelyre és biztosítja az optimális feszültséget. A nő méhe a Mojžíšová-terápia után megfelelő feszültségbe kerül, így amikor az orvosok elvégzik az beültetést, a petesejtnek van hová beágyazódnia. Ugyanakkor ügyelünk klienseink általános fittségére, mozgékonyságára és stabilitására is, hiszen a terhesség, a szülés és a baba későbbi gondozása fizikailag megterhelő időszak,” mondja Mgr. Jana Šuveríková a ProPhysio fizioterápiás központ terapeutája.
Mikor érdemes elkezdeni fizioterápiára járni?
A termékenységi fizioterápiát ideális esetben néhány hónappal a tervezett IVF vagy spontán fogamzás előtt érdemes elkezdeni. De sosem késő! A fizioterapeuták az adott nők aktuális egészségi állapotához és igényeihez igazított edzéstervet dolgoznak ki. Ez magában foglalja azokat az eljárásokat és gyakoriságra vonatkozó ajánlásokat, amelyek a legmegfelelőbbek a termékenységkezelés keretén belül.
Ha Ön a fizioterápiát, mint a teherbeesés esélyeinek növelését támogató módszert fontolgatja, javasoljuk, hogy forduljon szakemberekhez.
Ha már több mint egy éve próbálkoznak természetes úton teherbe esni (35 év feletti nőknél fél év ajánlott), javasoljuk, hogy forduljon termékenységi szakemberekhez. Ők elvégzik azokat a vizsgálatokat , amelyek feltárják az esetleges problémákat és javasolják a megjárhatóbb utat – legyen ez a spontán teherbeesést támogató eljárások halmaza, vagy asszisztált reprodukciós technikák, például a lombikbébi program.