A mesterséges megtermékenyítés sikere, mint minden az orvostudományban, nagyon individuális. Ez sok tényezőtől függ – az alkalmazott módszerektől, általános egészségi és pszichológiai állapottól, életkortól és sok mástól. A Repromedánál azonban 10 párból 7-nek csak egy IVF-ciklusra van szüksége a teherbe eséshez. A párok 99%-a 4 IVF ciklus alatt teherbe esik.
A siker esélyei életkor szerint
Sikeres IVF 30 éves kor után
A 30 évnél fiatalabb nőknek általában nagyobb az esélye a sikeres IVF-kezelésre. Ebben az irányban alapvető szerepet játszik a petesejtek minősége és mennyisége.
Sikeres IVF 35 éves kor után
35 éves kor után gyorsan csökken a sikeres természetes fogantatás esélye. Ugyanez vonatkozik a lombik-kezelésre is. A petesejtek mennyisége és minősége jelentősen csökken, és éppen ellenkezőleg, nő a genetikai mutációk száma.
A sikeres IVF-kezelés 40 éves kor után és az adományozott petesejttel végzett IVF-kezelés sikere
Egyes párok számára a fogantatás egyetlen lehetősége az adományozott ivarsejtek, petesejtek vagy spermiumok segítségével történő kezelés. Ezt a jellegű kezelést általában a saját ivarsejtekkel történő sikertelen IVF-kísérleteket követi. Az adományozott petesejtes kezelés leggyakrabban a hölgy idősebb kora miatt történik. Az adományozott petesejtből származó embrió beültetésének sikeressége tehát lényegesen magasabb, mint a saját petesejtekkel végzett lombiknál.
Hogyan lehet növelni a sikeres megtermékenyítés esélyeit
A legfontosabb a megelőzés. De mit jelent pontosan? Egyszerűen lépjenek időben. Ha több, mint egy éve nem sikerül a fogantatás, ne vesztegessék az időt, és forduljanak meddőségi szakemberekhez. Ha 35 évnél idősebbek és hat hónap elteltével sem sikerül teherbe esniük, javasolt ellátogatniuk egy specialistához. A spermiogram az első vizsgálat, amely a férfiakat érinti. Ez az ejakulátum mikroszkópos elemzése. Nincs más teendő, mint mintát adni egy steril tartályba. A nő termékenységének alapvizsgálata a Femme teszt. Ez utóbbi vérmintából határozza meg az AMH (Antimüller hormon) szintjét, ami közvetlenül összefügg a rendelkezésre álló petesejtek számával. A teszt magában foglalja más női hormonok, például a TSH és a prolaktin elemzését is.
Módszerek, amelyek segítségével növelheti az IVF sikerét
Az IVF folyamat részeként néhány további módszerrel fokozható az embrió sikeres beültetésének sikeressége és így a terhesség valószínűsége is. Választásuk mindig az adott pár konkrét problémájától függ. Ami az egyik párnak hasznos lehet, nem biztos, hogy a másiknak is az lesz, ezért a választásról mindig forduljanak a kezelőorvosukhoz.
A módszerek segíthetnek például a megtermékenyítésre alkalmas spermiumok kiválasztásában, de a petesejtek érettsége is tesztelhető. A teljes IVF kezelés képzeletbeli csúcspontja az embrió beültetése. A kezelés ezen részének kudarcát például a méhnyálkahártya nem megfelelő felkészültsége is okozhatja. A sikert növelheti többek között a méhnyálkahártya érettségi vizsgálata, amely segít megtalálni a beültetés optimális időpontját. Hasznos lehet még az EmbryoGlue táptalaj, amely segíti az embrió méhfalhoz való tapadását, vagy az EmbryoGen/BlastGen, amely segítheti az embrió jobb fejlődését.
A beültetés előtti genetikai vizsgálat jelentősen növeli az egészséges baba születésének esélyét
Az embriók beültetés előtti genetikai vizsgálata kis mennyiségű embrió sejtek kinyerésére és későbbi vizsgálatára vonatkozik. Ez a vizsgálat csak az IVF-kezelés részeként végezhető el. A természetes fogantatás során az embriók sejtjeihez ugyanis nem lehet hozzájutni. A preimplantációs genetikai vizsgálat, rövidítve PGT, lehetővé teszi az egészséges embrió kiválasztását a méhbe való beültetése előtt.
„Köszönjük a brno-i Repromedának a lehetőséget, hogy egy teljes család legyünk. A beültetés előtti genetikai diagnózisnak köszönhetően egy egészséges kislányunk született.” I.
Az alternatív módszerek nagyszerű kiegészítést jelentenek
A hagyományos és alternatív módszerek is segíthetik a sikerességet. Például a fitoterápia (gyógynövényes kezelés) segít egyensúlyba hozni a hormonszinteket, míg az akupunktúra felkészíti a méhet a beültetésre. A jól megválasztott étrend és a rendszeres testmozgás fitten tartja a szervezetet és támogatja a teherbeesést.
Ideális kiegészítő a reproduktív jóga is, mely segít a szükséges szervek harmonizálásában és vérellátásában. Nagyon hatékonyak a Mojžíšová szerinti gyakorlatok is, melyek rendszeres gyakorlása megoldhatja az ún. funkcionális sterilitással problémáit is (olyan helyzetet, amikor a pár nem képes teherbe esni annak ellenére, hogy nincs nyilvánvaló anatómiai, fiziológiai vagy genetikai rendellenesség, amely akadályt jelentene ). Ennek a gyakorlatnak a fő célja a véráramlás javítása a kismedencében és a hát alsó részén, ami segíthet enyhíteni a meddőséggel kapcsolatos problémákat.
Ügyfélzónánkban tippeket találnak az egészséges táplálkozáshoz és egy linket egy reproduktív jóga videókhoz. Ha gondjaik vannak a fogantatásával, ne féljenek időpontot egyeztetni Brno-ban vagy Ostrava-n telefonon vagy a kapcsolatfelvételi űrlapon keresztül.