A női termékenység összetett téma, amelyet számos tényező befolyásol. Az egyik legfontosabb ezek közül az életkor. Milyen esélye van a természetes fogantatásnak 40 éves kor után, és hogyan segíthet ebben az asszisztált reprodukció?
Milyen esélyek vannak a teherbeesésre 40 éves kor után?
A nő reproduktív kora általában az első menstruációtól az utolsóig terjed. A férfiakkal ellentétben, akik egész életükben új spermiumokat termelnek, a nők petesejt-készlete már a prenatális stádiumban kialakul. Így a petesejtek néhány hónappal idősebbek, mint maga a nő.
Biológiai szempontból a női test a legjobban a fiatal felnőttkorban van felkészülve a terhességre, az ideális biológiai életkor az első gyermek születésére körülbelül 25 év. Már a 30. életév után a nők termékenysége fokozatosan csökken. A petesejtek minősége és mennyisége egyre inkább romlik, és a 40. év után jelentősen lecsökken. A terhesség azonban nem kizárt, de a természetes fogantatás esélye körülbelül 5 százalék körül mozog.
A 40 év feletti terhesség nem kockázatmentes
A magasabb anyai életkor nagyobb kockázatot jelent a terhesség alatt fellépő komplikációkra, valamint a genetikai rendellenességek előfordulásának növekedésére a babánál. Például egy 25 éves nőnél a Down-szindrómás gyermek születésének kockázata 1:1350, míg egy 40 éves terhes nőnél ez a kockázat 1:100, négy évvel később pedig már 1:30. Ezért javasoljuk a PrenatalAdvance nem invazív tesztet, amely a terhes nő véréből már a terhesség 10. hetétől képes kimutatni a leggyakoribb kromoszóma-rendellenességeket a magzatban.
TIPP: Olvassa el, milyen kromoszómái vannak a nőknek és férfiaknak.
Érdemes-e az IVF kezelést választani?
Az IVF kezelés választása mindig a pár döntése. Az idősebb reproduktív korú párok számára azonban jó választás lehet. Az egészséges baba természetes fogantatásának esélye csökken, így az asszisztált reprodukció egy lehetőség arra, hogy megvalósuljon a várva várt babájuk.
Milyen feltételek és árak vonatkoznak a 40 éves páciensekre?
Csehországban a betegbiztosítók 22 és 40 év közötti nők meddőségi kezelését részben fedezik. Azonban az IVF kezelés később is elvégezhető. A törvény lehetővé teszi az asszisztált reprodukciós módszerek alkalmazását 49 éves korig. Fontos azonban figyelembe venni, hogy nemcsak a természetes fogantatás valószínűsége csökken az életkorral, hanem a kezelés sikeressége is.
Hogyan zajlik az IVF kezelés?
Az IVF kezelés számos előzetes vizsgálattal és teszttel kezdődik, amelyek segítenek azonosítani a teherbeesési problémák okát, és az eredmények alapján optimális kezelést javasolnak. A 40 év feletti nők esetében különösen fontos a petesejtek minőségének és mennyiségének tesztelése. Erre a célra szolgál a Femme teszt, amely a vérmintából meghatározza az AMH (anti-Müllerian hormon) szintjét, amely közvetlenül összefügg a petesejtek készletével. Ezen kívül vizsgálják a TSH-t és a prolaktint is.
Ha a teszt eredményei azt mutatják, hogy a petesejtek minősége nem megfelelő, és ismételten nem alakul ki egészséges embrió, a nőnek javasolhatják a donációs petesejtek használatát. Ebben az esetben a hormonális stimulációt, amelyet általában a nő végez, kihagyják, és ezt a stimulációt a potenciális donor végezné. Az így nyert petesejteket megtermékenyítenék a partner spermiumaival, és az így létrejött embriót beültetnék a nő méhébe.
Ha 40 év körül van, és babát szeretne, ne vesztegesse az időt, és forduljon a Repromedához. Több mint 24 éves tapasztalattal rendelkező meddőségi klinika vagyunk. Asszisztált reprodukciós szakértőink csapata Brnóban és Ostraván áll rendelkezésére, hogy segítsen megvalósítani az álmát, hogy baba legyen a karjában.