Az áldott állapotra való törekvés egyben szép, de lelkileg nagyon megterhelő időszak is lehet. Különösen, ha hosszabb ideig nem sikerül. Mit tehetnek, hogy minél hamarabb várandósak legyenek? Tudják meg, mikor vannak a termékeny napjai, éljenek egészséges életmódot és ne féljen szakemberekhez fordulni.
Mekkora az esélye, hogy már az első próbálkozás sikerrel jár?
A teherbeesés bonyolultabb folyamat lehet, mint ahogy azt gondolnánk. Egy egészséges párnak körülbelül 20–25% esélye van minden menstruációs ciklusban teherbe esnie. Ez azt jelenti, hogy még optimális körülmények között és megfelelő időzítéssel is több próbálkozásra lehet szükség, hogy a baba érkezése sikeres legyen, és örvendezhessenek a sikeres fogantatás miatt.
Tippek a gyorsabb teherbeeséshez
Bár nem mindig kaphatunk meg azonnal mindent, amit szeretnénk, de legalább hozzásegíthetünk. Íme néhány tipp, amellyel növelhetik a teherbeesés esélyeit.
Ovuláció és termékeny napok
Az ovuláció, azaz a termékeny napok ismerete kulcsfontosságú a baba tervezésében. Használhatja a bazális hőmérséklet mérését, a méhnyaknyák figyelését, vagy ovulációs teszteket. Ezek segítenek a legpontosabban meghatározni a megtermékenyítés legjobb idejét.
Egészséges étrend és táplálkozás
A termékenységet kiegyensúlyozott, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrenddel is támogathatja. Koncentráljon olyan ételekre, amelyek gazdagok vasban, kalciumban, omega-3 zsírsavakban és B-vitaminokban. A vasat elsősorban a vörös húsokban, hüvelyesekben, leveles zöldségekben és szárított gyümölcsökben találja meg. A kalcium megtalálható a tejtermékekben, leveles zöldségekben vagy akár tofuban. Az omega-3 zsírsavak pedig megtalálhatók a zsíros halakban, például a lazacban, a makrélában vagy a szardíniában. Gazdag forrás lehet még a lenmag, chia mag, kender magok és diófélék. A B-vitaminok hüvelyesekben, gabonafélékben, sötétzöld zöldségekben vagy például citrusfélékben és banánban találhatók meg. A folsavat (B9) tervezésekor érdemes aktív formában bevinni a szervezetbe, mivel az élelmiszerekből nehéz elegendő mennyiséget kinyerni.
Egészséges életmód
Az egészséges életmód fenntartása, beleértve a rendszeres testmozgást, egy másik fontos tényező, amely növeli a fogantatás esélyeit. Ha ehhez még hozzáadják az alkohol, drogok és a dohányzás korlátozását vagy lehetőség szerint teljes elhagyását, nagyon jó úton haladnak. Az egészséges szokások közé gyakran tartozik a szaunázás is. Ezt azonban a gyermektervező férfiaknak javasolt elkerülniük. A magas hőmérséklet miatt ugyanis a herék túlzott felmelegedése következik be, ami a spermiumok helytelen éréséhez vezet. Hasonlóan hat a férfi termékenységre a szűk alsónemű vagy szűk farmer viselése is.
Rendszeres nemi élet
Természetesen a rendszeres nemi élet az ovuláció környékén, azaz a termékeny napokon is szükséges. Ne tekintsék viszont a szexet kötelezettségnek, próbálják meg mindketten a partnerével élvezni a pillanatot.
Hogyan támogathatja a teherbeesést a fogamzásgátló abbahagyása után?
A hormonális fogamzásgátló abbahagyása után eltarthat egy ideig, amíg a menstruációs ciklus stabilizálódik. Különösen akkor, ha a nő hosszabb ideig szedte a hormonális fogamzásgátlót. Ha a teherbeesés nem sikerül azonnal, legyen türelmes, és kerülje a felesleges stresszt.
Hogyan befolyásolja a kor a teherbeesés gyorsaságát?
A kor az egyik legfontosabb tényező a termékenység szempontjából. Biológiailag a nők fiatal felnőttkorban a legalkalmasabbak a terhességre, tehát körülbelül 25 éves koruk körül. Már a 30. életév után elkezd csökkenni a petesejtek száma és romlik a minőségük. A 35. életév után pedig jelentősen csökken a női termékenység. Bár kevesebbet beszélünk róla, a férfiak termékenysége szintén a korral csökken. Különösen a spermiumokban gyakrabban fordul elő valamilyen genetikai hiba. Ezért ha későbbi életkorban próbálkoznak teherbeséssel, és több mint fél évig nem sikerül, ne vesztegessék az időt, és vizsgáltassák meg magukat a meddőségi klinikánkon.
„Összehasonlításképpen, egy negyvenéves terhes nő már 1:100 arányú Down-szindróma kockázattal szembesül, négy évvel később pedig ez az arány már 1:30. Ebben az esetben célszerű elvégezni a PrenatalAdvance nem invazív tesztet, amely a terhesség 10. hetétől a kismama vérében kimutatja a magzat leggyakoribb kromoszóma-rendellenességeit,” tanácsolja Dr. Kateřina Veselá.
Hogyan ismerheti fel az első terhességet?
A terhesség legmegbízhatóbb jele a terhességi teszt. Ez az hCG hormon (humán choriogonadotropin) szintjét méri a vizeletben. Ha a tesztet az utasítások szerint végzik, vagyis legkorábban a várható menstruáció napján vagy utána, az eredmények már nagyon pontosak. A terhesség megerősítése és a további gondozás érdekében a legjobb, ha orvoshoz fordul.
Miről árulkodhat még a tes? A terhesség egyik első és legmegbízhatóbb jele, különösen, ha rendszeres menstruációs ciklusa van a hölgynek, a menstruáció elmaradása. A fogantatás után hamarosan a melleit is teltebbnek érezheti. A korai terhességet gyakran kíséri fokozott fáradtság, hányinger és rosszullét. Gyakoribb vizelési inger is jelentkezhet. Ha nyomonköveti a bazális testhőmérsékletét, annak két hétnél hosszabb ideig tartó emelkedése szintén pozitív jel lehet. A megtermékenyített petesejt beágyazódása a méhnyálkahártyába gyakran együtt jár enyhe vérzéssel, amely hasonlíthat a menstruáció kezdeti vagy végi vérzéséhez illetve alhasi görcsök is jelentkezhetnek.
Mi a teendő, ha hosszabb ideje nem sikerül a fogantatás?
Ha egy évnyi rendszeres próbálkozás után sem sikerül teherbe esni, vagy hat hónap elteltével, ha már elmúlt 35 éves, érdemes reprodukciós szakértőt felkeresni. A Repromedában először alaposan megvizsgáljuk, és szükség esetén javasoljuk a további lépéseket. A konzultáció illetve a vizsgálatok miatt nincs ok az aggodalomra. A hölgyek alapvető nőgyógyászati vizsgálaton és vérvételen esnek át, amelyek a petesejtek készletéről adnak pontosabb képet. A férfiak esetében spermavizsgálatra és mikroszkópos elemzésre van szükség – ezt spermiogramnak nevezzük.