A D-vitamin fontos szerepet játszik számos biológiai folyamatban a szervezetünkben, legyen szó akár a csontok és az izmok egészségéről, akár az immunrendszerről. Újabb kutatások azonban arra utalnak, hogy a termékenységben is létfontosságú szerepet játszhat. A Cseh Köztársaságban a lakosság több mint fele D-vitamin hiányban szenved.
Kevés nap, kevés „dé”
A D-vitaminhoz elsősorban a szabadban való tartózkodásból, vagyis a napsugarakból jutunk. A napsugarak (konkrétan az UVB) bőrünkre gyakorolt hatása váltja ki a szintézisét a szervezetben. Aktív formája ezután a májban és a vesében képződik. Az, hogy mennyi időt kell a szabadban töltenünk ahhoz, hogy elegendő mennyiséget kapjunk belőle, számos tényezőtől függ, például a helytől, az évszaktól, a felhőtakarótól, a napszaktól, a bőrpigment intenzitásától vagy a kitett bőrfelülettől.
A D-vitamin előállításához az UV-sugárzás bizonyos hullámhossza is szükséges. Ez nálunk csak áprilistól októberig, délelőtt 10 és délután 3 óra között érhető el. Ezekben a hónapokban elegendő, ha körülbelül 20-30 percet tartózkodunk a napon. Ez idő alatt a bőr az ajánlott napi adag több, mint 100-szorosát képes előállítani, a felesleget pedig elraktározza.
Bár az elsődleges forrása a napfény, a D-vitaminhoz táplálkozásunkból is hozzájuthatunk. Leggazdagabb természetes forrása a halolaj, különösen a lazacból, makrélából és heringből származó. Kisebb mennyiségben a májban, a tojássárgájában, a szardíniában és a tonhalban is megtalálható. A napsütésből származó „dével” ellentétben a szervezet nem tudja elraktározni a táplálékból vagy étrend-kiegészítőkből származó D-vitamint.
Az életkor szintén kockázati tényezője a D-vitamin hiányának. Ahogy öregszünk, a bőr D-vitamin-termelő képessége csökken. Bizonyos emésztőrendszeri betegségek, mint például a Crohn-betegség vagy a cöliákia, szintén megnehezíthetik a szervezet D-vitamin-felszívódását. A kortikoszteroidokat vagy fogyókúrás szereket rendszeresen használóknak szintén óvatosnak kell lenniük.
A D-vitamin hatása a termékenységre
Mindazoknak, akik babát szeretnének, szintén ébernek kell lenniük. A legújabb tanulmányok azt mutatják, hogy a magasabb D-vitamin-szinttel rendelkező férfiak spermiumai jobb minőségűek (nagyobb számúak és mozgékonyabbak) és magasabb a tesztoszteronszintjük, ami növeli a petesejt sikeres megtermékenyítésének esélyét.
A D-vitamin hiánya a nőknél is hatással lehet a reproduktív egészségre és a menstruációs ciklusra. A hiány megnyilvánulhat például fájdalmas menstruációs görcsökben (dysmorea), rendszertelen ciklusokban (amenorrhoea) vagy akár a ciklus teljes megszűnésében. Egyes tanulmányok azt is kimutatták, hogy az alacsony D-vitaminszint befolyásolhatja az ösztrogénszintet, és így magát a fogamzást is. Így azoknak a nőknek, akiknek több „dé”-jük van, nagyobb esélyük van a teherbeesésre, akár asszisztált reprodukcióval is. Emellett az ismétlődő vetélések kockázata is csökken.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a szükséges D-vitamin mennyisége egyéni. Ha nem biztos benne, hogy D-vitaminhiányban szenved-e, a Repromedánál megméretheti D-vitamin-szintjét. A legújabb tudományos eredmények ismeretében bevezettük a szervezetben lévő „D” és más vitaminok mennyiségének preventív vizsgálatát. Az eredmények alapján aztán egyéni gyógyszeres kezelést tudunk javasolni.