Mi az endometrium?
Az endometrium a méh nyálkahártyája, amelybe a megtermékenyített petesejt képes beágyazódni. Az endometrium vagy méhnyálkahártya a méhfal legbelső részén található, ezért kulcsfontosságú tényező a sikeres terhesség szempontjából. A méhnyálkahártyát általában ultrahanggal értékelik, ez viszont csak a magasságát és szerkezetét méri. Nagyon fontos ezenkívül a baktériumflóra (mikrobiom) és az úgynevezett beültetési ablak, vagyis az embrió méhbe való beültetésének megfelelő időpontja.
A női szervezet hormonális egyensúlyhiánya miatt (az ösztrogén dominanciája a progeszteronnal szemben) a méhnyálkahártya a méhen kívül is növekedhet. Ebben az esetben endometriózisnak nevezett betegségről van szó.
A méhben lévő baktériumok megakadályozzák az embrió sikeres beágyazódását
A méhnyálkahártyában lévő baktériumok egyensúlya fontos a sikeres embrióbeültetéshez. Ha a méhben kórokozó baktériumok vannak jelen, ez az egyensúly felborulhat. Az ALICE (Analysis of Infectious Chronic Endometritis) nevet viselő teszt képes kimutatni ezeknek a krónikus gyulladást okozó baktériumoknak a jelenlétét. Ezek a gyulladások, amelyek a meddő betegek akár 30%-ánál is előfordulnak, a visszatérő vetélések egyik oka lehet. A megfelelő kezeléssel azonban ez a helyzet megoldható.
A méhnyálkahártyából vett mintával, majd az újgenerációs szekvenálás (NGS) segítségével történő elemzésével kimutathatók a nő meddőségét okozó egyéb baktériumok. A méhnyálkahártya összetételének teljes elemzését az EMMA (Endometrial Microbiome Metagenomic Analysis) teszt biztosítsa. A baktériumok nem optimális képviselete esetén megfelelő antibiotikumos vagy probiotikus kezelést javasolt. Az EMMA vizsgálat magában foglalja az ALICE tesztet is.
Itt az ideje az embrióátültetésnek?
Az ismételt sikertelen embrióátültetések mind fizikailag, mind mentálisan nagy kihívást jelenthetnek a párok számára. Bár a kezelt pár már sok vizsgálaton átesett, embrióik is alkalmasak a beültetésre a preimplantációs genetikai vizsgálat szerint, a méhnyálkahártya viszont nem biztos, hogy készen áll az embrió befogadására.
Az implantációs ablakot, azaz a pontos időpontot, amikor a méhnyálkahártya készen áll az embrió befogadására, a ERA teszt (Endometrium Receptivity Analysis) segítségével lehet meghatározni. Eredményei segítenek a megfelelő hormonális felkészítésben és az időtartamának a meghatározásában is. Ezzel a teszttel 73%-os beágyazódási sikerarányt (Implantation Rate) lehet elérni a visszatérő beágyazódási kudarcban szenvedő pácienseknél.