Az embriótranszfer az IVF kezelés utolsó lépése és egyben a csúcspontja is. Sikere vagy kudarca dönti el, hogy megjelennek-e a várva várt két csík a terhességi teszten, és a pocak hamarosan kerekedni kezd-e. Ez tulajdonképpen az asszisztált reprodukcióval létrejött embrió beültetését jelenti a nő méhébe. Mi a különbség a friss és a krioembriótranszfer között? Mire számíthat és hogyan viselkedjen a beavatkozás után?
A krioembriótranszfer az új szabvány
A hormonális stimuláció és a petesejtleszívás után az IVF kezelés következő lépése az embriótranszfer. Az ideális időpont az embrió beültetésére a blastociszta stádium, azaz a fejlődésük 5-6. napja. Korábban elsődlegesen a friss transzfert alkalmazták. A laboratóriumi kultiváció után az embrió készen állt a beültetésre, és csak a megmaradt embriókat fagyasztották le. Azonban a preimplantációs genetikai tesztelés bevezetésével az embriók fagyasztása és a későbbi krioembriótranszfer abszolút szabvánnyá vált. Ebben az esetben az időbeli okok miatt a KET az egyetlen lehetőség, mivel az embriók genetikai vizsgálata körülbelül három hétig tart.
Mikor és hogyan történik a krioembriótranszfer?
A preimplantációs genetikai tesztelés (PGT-A) jelentősen növeli a teherbeesés sikerességét, ezért a legtöbb páciensnél ezt alkalmazzuk. Ezzel a vizsgálattal kiválaszthatjuk a normális kromoszómaszámú embriókat a beültetéshez, amelyeknek a legnagyobb esélyük van a sikeres beágyazódásra és az egészséges fejlődésre. A monogénes betegségek tesztelése pedig lehetővé teszi, hogy olyan embriót válasszunk, amely mentes a konkrét genetikai terhektől. A preimplantációs genetikai tesztelés így csökkenti a szükséges ciklusok számát a teherbeeséshez és az egészséges gyermek születéséhez.
A KET másik előnye, hogy a transzfert későbbi természetes ciklusokra halaszthatjuk. Ezek a ciklusok már nem terheltek a petesejtek kinyeréséhez szükséges hormonális stimulációval. A következő ciklusokban általában jobb méhnyálkahártya-felkészültséget tudunk elérni az embrió befogadására.
Hogyan zajlik a transzfer és hogyan készüljön fel rá?
A teljes folyamat biztonságának növelése érdekében a tanúzás rendszert használjuk. A transzfer megkezdése előtt azonosítjuk önt a recepciótól kapott QR-kódos karkötő alapján. Az embrió azonosítása és a transzfer teljes folyamata, azaz az embrió katéterrel történő bevezetése a méhbe, közvetlenül követhető a képernyőn.
A petesejtleszívással ellentétben, amely általános érzéstelenítésben történik, a transzfer teljesen ébren történik, és a legtöbb nő számára teljesen fájdalommentes. Így a partnerével együtt élvezheti a pillanatot, amikor talán éppen most kezdődik egy új élet.
A transzferre általában nincs szükség külön felkészülésre. Használhatja az akupunktúrát, amely segít a relaxációban és támogatja az embrió beágyazódását.
Hogyan viselkedjen a transzfer után és hogyan ismerje fel, hogy sikeres volt-e a KET?
A transzfer után tartson nyugalmi állapotot. Nem szükséges ágyban feküdni, de kerülje a túlzott fizikai aktivitást. Ne emeljen nehéz tárgyakat, és egy ideig kerülje a forró fürdőt vagy a szaunát. Egyszerűen csak relaxáljon, akár otthon könyvvel, kedvenc sorozattal, vagy sétával.
14 nappal a transzfer után végezzen terhességi tesztet. Ha a teszt pozitív, két csík jelenik meg rajta, meghívjuk vérvételre és ultrahangos vizsgálatra. Ha terhes, a klinikán követjük önt a magzati szívhang megjelenéséig, majd átadjuk kezelő nőgyógyászának a terhesgondozásra. Ha az embrió beágyazódása ellenére ismételten nem sikerül a terhesség, érdemes megvizsgálni a további lehetőségeket orvosával. Problémát okozhat például a méhnyálkahártya, amely nem biztos, hogy megfelelően felkészült a transzferre. Ebben az esetben tesztek segíthetnek meghatározni az optimális időpontot a transzferhez.